Genelde Parafin wax nedir?

Wax veya Parafin wax terimi genellikle, oda sıcaklığında katı olan, ancak biraz daha yüksek sıcaklıklarda serbest akan sıvı haline gelen organik maddeleri ifade eder. Parafin waxlar, kompleks ve karışık bir kimyasal içeriğe sahiptir. Ancak, Normal alkanlar genelde yüksek oranda molekül ağırlığı profil içinde bulunur. Bildiğiniz gibi Parafin waxların genelde ticari kaynağı ham petrol olduğu, ancak tüm ham petrol Rafinelerinde parafin wax üretilmez. “Mineral” waxlar linyitten üretilebilir. Bitkiler, hayvanlar ve hatta böceklerden ticari amaçta kullanılan parafin waxlar üretilmektedir.

Parafin Wax Çeşitleri neledir?
Teknolojik evrim ile Parafin Wax denilen ürünler farklı kimyasal yapılarda,çeşitlerde ve özelliklerde üretilmiştir.Aslında genel olarak , Parafin waxlar nereden gelmiş olduğu ve kökeniyle sınıflandırılır.

Petrol kökenli Parafin waxlar:

Yeryüzünde çekilen ham petrol, çeşitli hidrokarbonların bir karışımıdır ve milyon yıl önce okyanuslarda yaşayan çürümüş su bitkileri ve hayvanların sonucudur.Rafinerilere girdikten sonra, ham petrol  çeşitli ürünler elde etmek için karmaşık bir üretim sürecinden geçer.Bu ürünlerden biri yağlama yağıdır. Rafine edildikten sonra parafin wax elde edilir. Bu parafin waxları, Üç kategoriye ayrılır.

  • Parafin Waxlar
  • Mikrokristalin Waxlar
  • Petrolatum

Sentetik waxes:

  • Etilen Polimer (polietilen ve poly eter-esterler)
  • Poliklorlu naftalinler
  • Fischer-Tropsch Sertleştirici Waxlar

Doğal Waxlar:

  • Hayvansal (Arı Mumu, lanolin, tallow)
  • Bitkisel (carnauba, candelilla)
  • Fossil ve mineral (ceresin, montan, ozokerite)
  • Petrol (parafin, Mikrokristalin Waxlar, petrolatum)

Slack Wax

(Yağ Oranı 3% ve 50% Arası) • SRF (Semi Rafine Parafin Wax)

(Yağ Oranı arası 1% ve 3%) • FRP (ful Rafine Parafin Wax)

(Yağ Oranı  0.5% ve Altı)

Parafin ve Mikrokristalin WaxlarParafin ve Mikrokristalin Waxlar petrolden elde edilir. Genelde çoğu üretici iki tip petrol bazlı parafin wax üretiyorlar. İyi oluşmuş kristallerden ayırt edilen Parafinler; ve küçük düzensiz kristaller daha yüksek erime noktalı olan Mikrokristalinler. Mikrokristalin Waxlar, normal alkan ek olarak dallanmış ve doymuş hidrokarbonlar, büyük ölçekli içerir.Petrol bazlı waxlar üreticileri de arıtma derecesine göre sınıflandırıp karakterize ederler. Tamamen(Ful) rafine parafin, genellikle en az % 0.5 yağ içeriğine ve % 3’ten daha az tam rafine mikro-kristalin sahiptir. “Gevşek parafin (Slack Wax),” her iki durumda da tamamen rafine alternatifler öncüleri, yaklaşık % 3 yağ içeriği ve 35% ağrılık oranında olacaktır. Petrolden üretilen parafin gibi, esterler, asit içermeyen normal ve izo-alkanlar saf karışımıdır. Hayvansal ve bitkisel tabanlı parafinler bulunur.

Sentetik Waxlar  mum pazarına son 50 yıldır girmiştir. Polietilen waxları  düşük molekül ağırlıklı polietilen (10,000 Mn den az )  Yüksek basınçlı veya düşük basınçlı, (Zeigler tipi katalizör parafine benzer  özelliklere sahip polimerizasyon ile elde edilmiştir. Fakat tüm bu waxlar  aynı temel yapıya sahiplerdir, ancak çeşitli üretim işlemleriyle tamamen farklı özelliklere sahip ürünler elde edilir ve bu ürünlerin kullanımı ile ilgili önemli bir etkiye sahiptir. Benzer bir süreç ürün iyi çalışmaz ise bir üretici ürünleri, belirli bir uygulamayı tatmin edebilir.
Fischer-Tropsch (FT) sertleştirici wax yüksek basınç altında karbon monoksit polimerizasyonundan bir sentitik waxtır. Sıvı (GTL) projelerinde ortaya çıkan doğal gaz kullanılan bir teknoloji ile üretilmiştir. Fischer-Tropsch (FT) reaksiyon hidrokarbon ürünü ayırmak için damıtılmış ve yaklaşık 45- 106ºC arasında değişen erime noktalarına sahip waxlar elde edilmiştir.

Alfa olefin  Waxlar, sentetik bir Ziegler-Natta katalizörü ile etilenden ütületilmiştir. C4 ila C30 + arasında değişen alfa olefinler bir Schulz-Flory dağılımına ile sonuçlanır. Parafinler, yüksek erime noktaları nedeniyle, C20 ve daha yüksek karbon sayısı karışımları halinde bölünür. Çünkü normal alfa olefinler doğrusal çift bağ mevcut sebebiyle, bu waxlar, işlevsizleştirilmiş veya diğer türevlerini oluşturmak için reaksiyona sokulabilir. Bunlar, sertlik ve erime noktası ve fiziksel özellikleri için de kullanılabilir. alfa olefin waxlar madeni yağ katkı maddeleri, PVC madeni yağ, mum, petrol sahası kimyasallar ve kişisel bakımlarda kullanılmaktadır.

Montan wax (parafin) linyit sulvet ekstresi ile üretilir. Ticari ölçekte montan waxı erken üretim on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında Almanya’da oldu. Almanya montan waxın üretiminde dünya liderliğini sürdürüyor; Bazı montan waxı Kaliforniya’da Ione linyit yatağından ABD’de üretilmesine rağmen montan balmumu bileşimi üretimi ile coğrafi olarak değişir, ancak waxı, reçine ve asfalttan değişen miktarlarda içerir.
Arı Mumu veya bal mumu Beeswax 19. Yüzyıllardan önce ticareti başlamıştır. Sarı balmumu petekler inşa etmek için arılar tarafından sağlaır. Mumu ayırmak için peteği kaynar suya bırakıp ayırmaya çalışılır. Beyaz ve sarı renkli balmumlarımız sentetik ve doğal tiplerde ekonomik bir şekilde çeşitle ülkelerde üretilmektedir.

Wax ( parafin) işlev ve etkileri:

Boya sistemleri yassılaşma

Mumlar için alevlendirme ve yakıt

Kalıplarda kupuş kolaylığı sağlamak

Plastik üretim sürecinde yağlama

Laminasyon ve kaplama ve ambaljlar üretiminde

Nem oranı belirlemek için ahşap ve inşaat sanayi
renk konsantreleri ve dağılımlar için pigment taşıyıcı

Cila olarak parlaklık ve koruma kazandıran
Hot Melt yapıştırıcılarda viskozite ayarılayıcı

Parafin wax( Mum) ve genelde ürünleriniz küçük hacimde sipariş geçe bilimiyiz?

Biz Genelde toptan satış yapmaktayız. Fakat firmalar için küçük ölçek 25-100 kg da olabilir. Bilgi almak için bize mail ata bilirsiniz.

Parafin wax( Mum) ürünlerinizin bizim için uygun olup olmadığını nereden bilebiliriz?

Her şeyden önce ürünlerimizin özeliklerini web sitemizden incelemesini tavsiye ediyoruz. Ürünler kısmında bulunmayan ürünleri direkt bizimle temasa geçip bilgi elde edebilirsiniz. İstediğiniz ürünü tespit etikten sonra bizimle temasa geçip resmi talepte bulunabilirsiniz. Ürünü analiz etmek için numune talebinde bulanabilirsiniz.

Nasıl Sipariş geçebiliriz?

Çok kolay bir şekilde talebinizi info@makerparaffinwax.com  e-posta adresine gönderip veya web sitemizdeki formları kullanabilirsiniz. Bu arada talebinizi çok net bir şekilde anlatmanız gerekmektedir. İstediğiniz ürünün özelikleri , sipariş miktarı ve teslim süresini açıklamasını tavsiye ediyoruz. Talebinizi ilettiğiniz andan itibaren en kısa sürede sizinle iletişime geçileceğine söz veriyoruz.

Özel ve acil durumlarda hızlı sipariş vere bilimiyiz?

Tabii ki, o zaman hemen telefon açıp uzman teknik satış elemanımızla görüşebilirsiniz ve acil olduğunuz söyleye bilirisiniz.Parafin waxlar veya mumlar hangi Sanayilerde kullanmaktalar? Maker Parafin waxlar çeşitli sanayilerde ve pazarlarda kullanılmaktadır. Örnek olarak Kimya, Mum, Hot melt ( Tutkal sertleştirici)yapıştırıcı, Kozmetik ve güzellik, İlaç, Boya, Kaplama, Gıda, Tekstil, Plastik, Lastik, Kablo, Dişçilik ve bir çok çeşitli sanayide kullanılır. Fazla bilgi için lütfen  www.makerparaffinwax.com linkini ziyaret ediniz.

Gıdaya uygun parafin waxları tedarik ediyor musunuz?

Evet.Bazı ürünlerimizin FDA ( Birleşik Devletleri’nin Sağlık Bakanlığı) ve Avrupa’dan çeşitli sertifikalar bulunmaktadır. Gıdaya uygun waxlar ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz.

Aradğınız soruların cevabını bulamiyorsanız info@makerparaffinwax.com mail adresimizi e posta atabilirsiniz. Size 24 saatin içinde geri dönüş sağlanacak.